Projekt pn. „Wygrane Rodziny w Krakowie”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie realizuje w terminie od 01.02.2025 r. do 31.01.2027 r. projekt pn.: „Wygrane Rodziny w Krakowie”, współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Projekt „Wygrane Rodziny w Krakowie” realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Nowe Centrum.

PROJEKT

Projekt pn.: „Wygrane Rodziny w Krakowie” kierowany jest do rodziny borykających się z trudnościami, których same nie umiały przezwyciężyć, wymagają długotrwałego wsparcia z różnych dziedzin pozwalających przełamać nagromadzone od długiego czasu trudności. Podstawą pracy z rodziną jest współpraca oparta na relacji partnerskiej, która uwzględnia indywidualne potrzeby i sytuację rodziny jako systemu oraz poszczególnych jej członków, co zapewnia spersonalizowane wsparcie. Projekt realizowany dla osób mieszkających w Krakowie na obszarze zdegradowanym „Stara” Nowa Huta w Dzielnicy XVIII na osiedlach: Spółdzielcze, Kolorowe, Teatralne, Krakowiaków, Górali, Szkolne, Stalowe, Willowe, Wandy, Urocze, Centrum B, Szklane Domy, Centrum A, Hutnicze, Ogrodowe, Na Skarpie.

Celem projektu „Wygrane Rodziny w Krakowie”, jest skalowanie modelu wzmacniania kapitału społecznego rodzin, którego działania tworzą Lokalny System Wsparcia na rzecz rodzin o dziedziczonej formie ubóstwa doświadczających trudności opiekuńczo-wychowawczych, który opiera się na współdziałaniu podmiotów samorządowych i organizacji pozarządowych.

Projekt ma na celu doprowadzanie do zmiany poprzez wykorzystanie potencjału i możliwości poszczególnych osób, w tym dzieci i ich rodzin, środowiska i systemu wsparcia.

Grupę docelową stanowi 20 rodzin o dziedziczonej formie ubóstwa, w których wychowują się niepełnoletnie dzieci. Wsparcie świadczone przez okres 24 miesięcy a średni okres uczestnictwa rodziny w projekcie wynosi co najmniej 18 miesięcy.

Projekt oferuje wsparcie w ramach pakietów:

  • Pakiet podstawowy oferuje: dwa warsztaty zorganizowane poza miejscem zamieszkania, warsztaty stacjonarne (indywidualne i grupowe) tj.: warsztat „,Poznajmy się jako osoby niepowtarzalne i wyjątkowe”, blok warsztatów dla rodziców z obszaru komunikacji oraz wsparcie indywidualne, warsztaty wyrównywania kompetencji społecznych dla dzieci i młodzieży, warsztat „Komunikacja w rodzinie”, warsztat „Bezpieczny dom”, edukacja dla zdrowia psychicznego, warsztat „Wychowanie do wartości i planowanie przyszłości.
  • Pakiet rozszerzony oferuje: warsztaty i doradztwo indywidualne dla rodziców tj.,: z zakresu umiejętności wychowawczych, z zakresu przeciwdziałania przemocy, profilaktyki uzależnień i edukacji seksualnej itp., wsparcie dla dzieci i młodzieży: psychologiczne, psychiatryczne, doradztwo zawodowe, rozwój talentów, laboratoria oraz blok warsztatów i doradztwo indywidulane dla rodziców z zakresu umiejętności wychowawczych.

BUDŻET

Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych Projektu wynosi 2 921 161,75 zł.

REALIZATOR

Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, 30-529 Krakówul. Józefińska 14

PARTNER

Fundacja Nowe Centrum, os. Słoneczne 14, 31-958 Kraków

ZGŁOSZENIA

Aby zostać uczestnikiem/uczestniczką projektu „Wygrane Rodziny w Krakowie”, należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznejw Krakowie w filii zgodnej z miejscem zamieszkania wnioskodawcy:

  • a. Filia nr 4, os. Szkolne 34, tel.: 12 425-75-64, fax: 12 643-72-78,e-mail: f4@mops.krakow.pl, dla osób zamieszkałych na obszarze Dzielnicy XVIII Miasta Krakowa;
  • b. Filia nr 9, os. Teatralne 24, tel.: 12 644-76-09, fax: 12 12 644-80-34,e-mail: f9@mops.krakow.pl, dla osób zamieszkałych na obszarze Dzielnicy XVIII, Miasta Krakowa;

Udział w Projekcie jest bezpłatny – koszty związane z realizacją form wsparcia współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+.

„Ważne

Istnieje możliwość zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa,

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej”